„Olyan embereket kerestem a csapatomba, akikről úgy gondolom, hogy képviselni és tolmácsolni tudják munkámat és elképzeléseimet. Néhányukkal már beiktatásom előtt is dolgoztam együtt és tudom, hogy hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy a lehető legjobban képviselhessem Udvarhelyszék és Hargita megye lakosainak érdekeit. Szempont volt számomra az is, hogy egy fiatal, de saját szakterületén tapasztalt csapattal dolgozzak.” - számolt be a szenátor a csapatválasztásról. Antal Lóránt bemutatta az elmúlt csaknem öt hónap parlamenti tevékenységét is. A szenátor két törvénytervezetben vállalt hangsúlyos szerepet a gazdasági bizottságban és törvénymódosítási lehetőségével is élt.
1. A villamosenergia és földgáz rendszerét szabályozó törvényt módosító csomag
Július 13-án Klaus Johannis kihirdette a 123/2012-es villamosenergia és földgáz rendszerét szabályozó törvényt módosító csomagot, mely főként azért jó hír, mert azok a módosítások is érvénybe léptek, amelyek kezdeményezője a szenátor volt a gazdasági bizottságban.
A törvénymódosítás kötelezni fogja a gázszolgáltatókat, hogy a h
elyi és országos érdekeltségű turisztikai településekre bevezessék a gázt, összekövtve a fővezetékkel.
Ha az önkormányzatok beruházásokat fognak végrehajtani gázvezetékek kibővítése érdekében, akkor a gázszolgáltató maximum 12 hónapon belül vissza kell fizesse a beruházás értékét az adott önkormányzatnak.
A gáz licenszéhez való jog átkerült az önkormányzatokhoz, kikerült a harmadik fél, az Energetikai Minisztérium.
2. PPP, a köz- és magánszféra partnersége
A PPP gazdaságélénkítőnek számít, mert új alapokra helyezi a köz- és magán egységek közötti együttműködést és számos infrastrukturális kérdésre megoldás lehet a jövőben.
Az új közbeszerzési törvénnyel összehangolva felgyorsulhatnak a közberuházások és akár a gázbekötések, gázszolgáltatás szempontjából is fontos előrelépés lehet, mivel kialakulhatnak olyan együttműködések, hogy egy közösen alapított cégbe belép az önkormányzat, ő adja a licenszet, a magán cég pedig cserébe kiépíti a rendszert és szolgáltatóvá válik. Olyan települések esetében, ahol még távhőszolgáltatás működik, szakmai befektetők számára a PPP optimális megoldásként szolgálhat.
Autópályák, gyorsvasutak építésének felgyorsításához szintén elengedhetetlen.
A szenátor beszélt a bizalmatlansági indítványokról is. A gazdasági miniszter ellen benyújtott indítvány esetében az RMDSZ elutasító álláspontját Antal fogalmazta meg és tolmácsolta a szenátusban, ugyanakkor kitért a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványra is, ahol tájékoztatta a sajtót az RMDSZ álláspontjáról.
Antal Lóránt beszámolt a közigazgatási törvényről is, mely a közelmúlt legfontosabb ügyének számít a magyar közösség számára.
„Sikerült többek között alkotmányos keretek közé visszaszorítani a prefektusok hatásköreit, hiszen a közigazgatási törvénykönyv eredeti változata túlzott, plusz hatáskörökkel ruházta volna fel a prefektusokat. Javaslatunkra 2019. január 1-től a gépjárműbejegyzés és jogosítvány-kibocsátás átkerül a prefektus alárendeltségéből a megyei önkormányzatok hatáskörébe. Ezen kívül gazdasági szempontból fontos az önkormányzatok anyagi bevételeinek növelése is. Felszíni kitermelések esetén például a megyei tanács 40%-ban, a helyi önkormányzat 40%-ban, az országos ügynökség pedig 20%-ban részesül a kitermelési jog után fizetett illetékből.” - részletezte a szenátor.
Antal Lóránt kitért a Számvevőszék hatáskörét és működését szabályozó törvénycsomagra is. „A törvény a számvevőszék prevenciós szerepét erősíti, ezáltal a közpénzek hatékonyabb és gyorsabb felhasználását segítik elő. Az RMDSZ kezdeményezésére ajánlásokat fogalmazhat meg az önkormányzatoknak a Számvevőszék.” - fejtette ki a szenátor.
A büntető törvénykönyv kapcsán a szenátor újra megerősítette az RMDSZ azon álláspontját, miszerint fontosnak tartották a BTK módosításait, de tartózkodtak a szavazásnál, mivel csak olyan módosításokat szorgalmaztak, amelyek az alkotmánybírósági döntéseket, az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntéseit és az EU direktíváit emelik a román jogrendbe. „Nem értettünk egyet a hivatali gondatlanság eltörlésével, értékküszöb bevezetésével a hivatali visszaélés esetében, és azt szorgalmazzuk, hogy a bíró döntsön arról, hogy volt-e egyáltalán visszaélés.” - fejtette ki a szenátor a BTK-val kapcsolatos RMDSZ-es álláspontot.
Az őszi tervekkel kapcsolatban Antal Lóránt szenátor kiemelte az országos megtakarítási programot, mely főként a fiatalok számára teremt előnyös lakásvásárlási lehetőséget. „Ez a program a közelmúltban leállt, de a Fejlesztési Minisztérium nem tájékoztatott senkit erről. Szeptemberben törvénymódosítás vagy külön interpelláció keretében fogok ezzel foglalkozni, mert kiemelten fontos a program újraindítása.”
András Lóránd roma kisebbséggel foglalkozó ifjúsági vezető kitért arra, hogy Udvarhelyszéken szükséges feltérképezni a roma kisebbség helyzetét. „A népszámlálási adatok nem tükrözik a reális képet”- fűzte hozzá. Annak érdekében, hogy megfelelően tudjanak ebben a témakörben megoldásokat találni, egy felmérést szeretnének elvégezni. András Lóránd hozzátette, hogy nem szeretnének a különböző civil szervezetek munkájába beleszólni vagy befolyásolni azt, hanem szeretnének együttműködni velük. Azokat a társadalmi kérdéseket vizsgálnák, amelyek a roma kisebbséget is jelentősen érintik, mint például a migráció vagy munkanélküliség jelensége. Reményei szerint Udvarhelyszéken, két év múlva egy reális kép fog kialakulni a roma kisebbséget illetően.
A szenátori iroda nyitvatartási programja: hétfő-szerda: 09:00 - 15:00, csütörtök: 12:00 - 17:00, péntek: 09:00 - 15:00. A szeptemberi parlamenti ciklustól kezdve minden második pénteken, a szenátori irodában, a Tompa László utca 5 szám alatt, Székelyudvarhelyen fogadóórára is lehet előjegyeztetni.