A parajdi sóbánya katasztrófahelyzete stabilizálódott, a tegnapi operatív értekezleten pedig megállapították, hogy a legrosszabb forgatókönyv esetén sem omlik be a bánya teteje egyben. A szakértők új, modern technológiát javasolnak a Korond-patak vízzáró elterelésére, miközben a hét végén emelt gátak hatékonynak bizonyultak. Egy esetleges beomlás csak részleges lenne, így az evakuálási zóna kiterjesztése nem indokolt. A lakók visszatérése csak az új megfigyelőrendszerek beindítása után várható.
A parajdi sóbánya részleges omlásai dominóeffektust válthatnak ki, ami ideiglenesen megnövelheti a Kis-Küküllő sótartalmát – figyelmeztetett Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, de a legsötétebb forgatókönyv szerint sem várható a bánya teljes beomlása. A helyszínen dolgozó szakértők és csapatok napi 24 órában követik a helyzetet, és a beavatkozási terv szerint dolgoznak. Folyamatban van a Korond-patak vizének elterelése rögzített csöveken keresztül, illetve két védőgát is épült, amely csökkenti a víz áramlási sebességét, ezzel stabilizálva a bányatérséget.
Elindították a segitsparajdon.ro oldalt, amelyen keresztül a parajdi bányakatasztrófa miatt nehéz helyzetbe került családoknak gyűjtenek adományokat. Az RMDSZ az elsők között kapcsolódott be a katasztrófahelyzet kezelésébe és a mentési munkálatokba. Kelemen Hunor szövetségi elnök arra kéri a támogatni vágyókat, hogy osszák meg a honlapot, és akár kis összeggel is segítsék a rászorulókat. Az adományokat három célra használják fel: a családok megsegítésére, a turizmusból élők támogatására és a turizmus újraindítására. Parajd nem marad egyedül – hangsúlyozta az elnök, biztatva mindenkit a segítségnyújtásra.